تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تبلیغات

آیا مدیریت در کازرون ضعیف می باشد؟

  کازرون شهری کوچک با قدمتی به بلندای تاریخ، مانند اکثر شهرهای ایران و در واقع خود ایران. شاید خیلی ها کازرون را با استان فارس، خیلی ها با شهر بیشابور و برخی نیز با کتاب علوم اجتماعی، آنجایی که آقای هاشمی از کازرون به سمت طوس حرکت نمود، می شناسند. شهری که مدیریتش همواره مورد انتقاد فرهیختگان آن (البته تا زمانی که در شهر مسئولیتی نداشته اند)، بوده است. و همیشه به عدم توسعه یافتگی آن اذعان شده است.

  اما آیا آیا براستی مدیران در کازرون همیشه نالایق بوده­اند؟ و آیا کازرون به اندازه شهرهای دیگر استان فارس توسعه نیافته است؟. بنا نیست در این مقال کوتاه نقد منسجم و همه جانبه ای در مورد مدیریت شهر کازرون نمایم. بلکه اساس کار نگاه منصفانه به این مبحث می باشد.

  شکی نیست که گلایه‌مندی از وضعیت مدیریتی تنها مختص به شهرستان کازرون نمی باشد. بلکه در حال حاضر به نحوه مدیریت کشور نیز انتقاد وارد است. و این انتقادات همیشه بوده است. شاید اگر کمی منصفانه به شهر خود نگاه کنیم آثار پیشرفت و توسع یافتگی را بهتر بتوانیم ببینیم. بدون تردید یکی از شاخص های توسعه یافتگی در هر جامعه بحث آموزش می باشد. به نظر نمی رسد شهرستان کازرون از نظر تعداد دانشجو، دانشگاه و امکانات آموزشی از شهرستان هایی مانند فیروزآباد، مرودشت، لار و لامرد، استهبان و سروستان از کیفیت پایین تری قرار داشته باشد.

  از دید زیر ساخت، توسعه ظرفیت های موجود در شهرستان و صنعت توریسم هم اگرچه در حد ایده آل نیست ولی با توجه به جمعیت شهر و امکانات موجود، فعالیت های انجام شده توسط مدیران مختلف درخور تقدیر می باشد. با این حال لزوم توجه بیشتر به زیرساخت ها در شهرستان می تواند در درازمدت به بهبود وضعیت اقتصادی شهر و در نتیجه وضعیت معیشتی مردم شهرستان کمک نماید.

  اما آنچه در شهر بیش از بقیه موارد نیاز به نقد مدیریتی دارد، امنیت شهرستان می باشد. بدون هیچ گونه حس ناسیونالیستی باید قبول کرد که شهرستان کازرون از نظر جایگاه فرهنگی در سطح درخوری قرار ندارد. اگر ما بتوانیم در بعد فرهنگی توسعه پیدا کنیم، شاید درصد قابل توجهی از نگرانی های مربوط به امنیت در شهرستان رفع گردد. بنابراین بحث مربوط به مدیریت امنیت در شهرستان تا حد زیادی نیز به فرهنگ حاکم بر شهرستان بر می گردد.

  بحث دیگری که در مورد شهرستان وارد است، عدم توانایی در جذب فارغ التحصیلان تحصیلات تکمیلی در شهرستان می باشد. این بحث دلایل عمده ای، از جمله کوچک بودن شهر، اعتبارات کم و بعضا عدم دلسوزی مدیران دارد. این امر باعث شده است که اکثر قریب به اتفاق تحصیل کرده های شهرستان در شهرهای دیگر مشغول به کار باشند. به نظر می رسد از این نظر ما در شهرستان ضعف مشهودی داریم. چراکه با نگاه به گذشته نمی توان برنامه ریزی مدونی در جذب این سرمایه ها را مشاهده نمود.  

  با اینحال به اعتقاد نگارنده، یکی از موانع اساسی موجو د در سر راه پیشرفت شهرستان، نه در بن بست قرار گرفتن آن و نه بحث فرهنگی و یا اقتصادی آن باشد، بلکه کم بودن میزان اعتبارات اختصاص یافته به شهرستان از طرف استان باشد. و این دقیقا نکته ای است که می توان به میزان لیاقت مدیران شهرستان انتقاد نمود. به نظر می رسد مدیر شهرستان آنقدر توانا باشد که بتواند هرساله اعتبارات قابل توجهی در بخش های کشاورزی، صنعت، آموزش و زیر ساخت جذب نماید. و این می تواند به عنوان یک شاخص در بکارگیری مدیران در آینده مد نظر قرار گیرد. اگرچه ویژگی های دیگری مانند سوابق درخشان، و خلاقیت می تواند مفید واقع گردد. مورد اخیر یکی از ویژگی های انسان است که با استعداد الهی می تواند بسیاری از چیزها را خـلق نـمـایـد. چـنـانچه خلاقیت و نوآوری را از صحنه زندگی بشر کنار بگذاریم ، در واقع تیر خلاص به حرکت ، پویایی ، بقا و حیات زندگی بشر زده ایم .

  در دنـیـای سـازمـانـی امـروز مدیران خلاق و حتی کارکنان خلاق لازم و ملزوم یکدیگرند، کـه بـدون هـر یـک، خـلاقـیـت و نـوآوری بـه سـر مـنـزل مقصود نمی رسد. چراکه ساختار سازمانی مناسب ، حمایت ، پشتیبانی و تشویق لازم مدیران نقس اساسی در خـلاقـیت کارکنان دارد.

   

   


  این مطلب تا کنون 43 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 دي 1348 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : شهرستان ,کازرون ,مدیران ,توسعه ,تواند ,مدیریت ,شهرستان کازرون ,قابل توجهی ,شهرهای دیگر ,توسعه یافتگی ,
  آیا مدیریت در کازرون ضعیف می باشد؟

تبلیغات


 • Ads1

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز پنجشنبه 30 شهريور 1396

تبلیغات

پارس ایرانیک جهت سفارش تبلیغات با ایمیل زیر در ارتباط باشید
mohsen_msl@yahoo.com

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر