تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تبلیغات

کاداسترال

  کاداسترال(Cadastral) در معنی کلمه به مفهوم ممیزی عوائد و ثبت اراضی و املاک می باشد و اصطلاح کاداستر(Cadastre) به مفهوم مامور یا دفتر ثبت و ممیزی املاک مزروعی و غیر منقول می باشد. در واقع کاداسترال کردن به مفهوم نقشه برداری ثبتی است، یعنی نقشه برداری که ارزش حقوقی داشته باشد و بتوان بر اساس مرزهای آن سند مالکیت صادر کرد. عملیات تهیه نقشه‌های ثبتی (کاداسترال) شامل تهیه نقشه از تمام و یا قسمتی از شهرها: تهیه نقشه از روستاها: تهیه نقشه از زمینها و املاک در شهرها و روستاها و تهیه نقشه از مزارع و مراتع می باشد.

  كاداستر اراضي معمولاً شامل اطلاعاتي مربوط به صاحب ملك، مكان دقيق (حتي گاهي اوقات اطلاعات GPS) ابعاد (مساحت) نوع كشت و ارزش قطعات زمين ها مي شود. از عمليات «كاداستر» براي ثبت مالكيت زمين استفاده مي شود. لذا در این طرح اسناد، دياگرام ها، طرح ها، پلان ها، چارت ها، و نقشه ها مورد استفاده قرار مي گيرند. بعبارت دیگر تصاوير ماهواره‌اي تهيه شده از اراضي كشاورزي برای توصيفي كردن منابع آب، خاك، بهره برداران، ميزان توليد و اطلاعات مربوط به هوا و اقليم بکار می رود. در واقع مهم ترين هدف اين طرح هويت بخشيدن به كشاورزان می باشد. چراکه با انجام این طرح اراضي ثبت حقوقي شده و زمين ها و باغات کشاورزان سنددار خواهند شد.  

  به نظر می رسد درصورتیکه طرح فوق به طور دقیق و با استفاده از کارشناسان خبره کشاورزی انجام گیرد بتواند مزایای ذیل را به دنبال داشته باشد: 

  1-      برآورد ميزان و نوع محصولات به منظور تنظيم بازار محصولات، وقتي ميزان توليدات از قبل معلوم باشد درنتيجه كشاورز هم به موقع محصول خود را تحويل داده و به پول خود مي رسد. با اين روش ميزان نياز واقعي بازار مشخص شده و برنامه ريزي جهت توليد و عرضه محصولات امكان پذير خواهد بود. چرا كه در بسياري از موارد بهره برداران بعد از برداشت محصول خود مجبورند دنبال خريدار بگردند، محصول خود را مدتي انبار كنند يا آن را در مراكز و شهرستان هاي ديگر تحويل دهند كه اين ها همه هزينه نگهداري، حمل و نقل و..... را در پي دارد. اما با اين سامانه مديريتي می توان نزديكترين مكان را جهت خريد و فروش محصولات مشخص کرد.

  2-      كاهش ريسك سرمايه گذاري بخش بيمه، با بهره گيري از اطلاعات اين بانك برنامه ريزي براي حمايت هاي بخش بيمه بصورت هدفمند و در كمترين و كوتاهترين زمان امكان پذير خواهد بود و با توجه به پيش آگاهي ها و كاهش خسارت، ريسك سرمايه گذاري بخش بيمه نيز كاهش مي يابد. اين بانك با اطلاع رساني به موقع حوادث و يا اتفاقاتي نظير سرمازدگي از وارد آمدن خسارت هاي زيادي به كشاورزان و باغداران جلوگيري مي كند.

  3-      كنترل مصرف نهاده هاي كشاورزي، با اين طرح امكان كنترل مصرف بهينه نهاده هاي كشاورزي نظير: آب، كود، سم، سوخت و همچنين اصلاح آمار سطوح زير كشت امكان پذير خواهد شد.

  4-      با سند دار شدن اراضی یکی از بزرگترين معضلات بهره برداران كه مشكل دريافت وام، تجهيزات و ديگر نهاده هاي مورد نياز مي باشد رفع خواهد شد.

  5-      كاهش هزينه ها و خسارات كشاورزان و بهره برداران، افزايش توليدات با كيفيت و كميت بيشتر و در نتیجه سود بيشتر.

  این طرح براي اولين بار در كشور در استان فارس در حال انجام است که در مرحله نخست شهرستان پاسارگاد به عنوان پايلوت جهت اجراي اين طرح مدنظر قرار گرفته است و قرار است نخستين سند زمين كشاورزي بزودي به كشاورزان تحویل داده شود.

  طبق گزارش روابط عمومي مديريت جهاد كشاورزي شهرستان كازرون، در مناطق مختلف شهرستان كازرون شبكه بندي وبرداشت نقاط براساس تصاوير ماهواره اي بمنظور ژئورفرنس كردن تصاوير منطقه انجام شده است. که قرار است بزودي عمليات تكميل پرسشنامه در شهرستان كازرون انجام شود.


  این مطلب تا کنون 45 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 دي 1348 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : نقشه ,      ,شهرستان ,انجام ,بهره ,تهیه ,تهیه نقشه ,امكان پذير ,پذير خواهد ,ريسك سرمايه ,سرمايه گذاري ,ريسك سرمايه گذاري ,
  کاداسترال

تبلیغات


 • Ads1

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز پنجشنبه 30 شهريور 1396

تبلیغات

پارس ایرانیک جهت سفارش تبلیغات با ایمیل زیر در ارتباط باشید
mohsen_msl@yahoo.com

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر